Algii

algii
Посетитель
Poseidon
Chishinau
6 дней назад
Buna, am o problema cu algiile, acv.30L , eluminare 15W roz, filtru, incalzitor, aer, CO2(bra) , o data in saptamina curat -30% apa, petrish ,,marskaia galika,,; Pan macro 0.25 , micro 0,50 conform regimului de la pan, din plante: liudvidia, ehinadorus, criptocorina, perestolisnic, moh:fisendi, crismas, decor lemn mopana; pesti Coridoras pigmei. Nu mii clar motivul aparitiei si vreau mult sa scap de consecintele create si sa corectez gresala. Problema e usor de rezolvat cu Element CO2 sau saidex nenumarate ori am folosit dispun la moment de preparatul dat dar Coridorashii nu il suporta mor, am avut deja astfel de experienta neplacuta. Apropo, mai am acvarium in afara de acesta exact e ca in el eluminarea...... dar nu sunt asa algii .Multumesc anticipatДобавлено спустя несколько секунд

""

Изображение уменьшено. Щелкните, чтобы увидеть оригинал.

Посетитель
Оффлайн
в своих 60л я избавилась от именно таких (и всех остальных) водорослей установив внешний фильтр) он не делает сильного потока воды в акве, и хорошо чистит, плюс перед посадкой новых растений , я их держу в слабом растворе перекиси. В интернете где то есть рецепт если поискать)

химию типа сайдекса боюсь лить
Посетитель
igorvarnic
Грамота Медаль
Кишинев
866 дней назад
probabil ca, torni prea multe ingrasaminte care nu se consuma de plante ci de alge, co2 de la braga deci cantitatea nu e stabila, multe plante care nu au nevoie de gaz si udo, nu toate neoane roz sunt bune, incearca sa faci skimbari pe rind pina nu dispare problema. cindva demult am avut asa ceva, la conditii: putin co2, multe plante si lumina nepotrivita.
мой блог
Посетитель
Poseidon
Chishinau
6 дней назад
ms , mai incerc sa limitez in macro, am schimbat lumina , asteptДобавлено спустя 10 минут
igorvarnic:
в своих 60л я избавилась от именно таких (и всех остальных) водорослей установив внешний фильтр) он не делает сильного потока воды в акве, и хорошо чистит, плюс перед посадкой новых растений , я их держу в слабом растворе перекиси. В интернете где то есть рецепт если поискать)

am 11 acv. nu pot sa le pun la toate asa filtre, referitor la plante in acest acv. plantele sunt toate ale mele nu sunt noi si din acv care le-am luat nu este asa problema
Посетитель
Оффлайн
если растения ваши, значит проблема действительно в удо)
Посетитель
Poseidon
Chishinau
6 дней назад
попробую не кормить недельку посмотрим что будет, по любому спс :)
Посетитель
Dmitrii
Медаль
Кишинiв
567 дней назад
У меня такое было и без удо. Видимо органики много накопилось. Добавлял в воду PAN element CO2 вроде помогло
Редактировалось: 1 раз (Последний: 5 января 2013 в 20:06)
Акварум не роскошь,но и не средство обогащения
Посетитель
burikxxx
Медаль
Бельцы
120 дней назад
прежде чем что то лить надо знать что !!!! не факт что макро в комплексе вобще надо, может просто не хватает какого то элемента, следствие перекос и эта хрень. Делай подмены ничего не лей пока. Наверно так.
|
Перейти на форум:
Быстрый ответ
Чтобы писать на форуме, зарегистрируйтесь или авторизуйтесь.